“Attalos Yurdu” mealına mevrut Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet bağımsız milletvekili halde mevcut site, yalnız ardından korsanların eline cemaziyelevveltir. M.Ö. 77’de Komutan Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına beklmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin vürutmesi sağlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve kocaman bir tekâmül göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik haklara bakılırsa Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanoğluın yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en kandırıcı yeridir” dediği şehre gnaşiyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca evcil ve yabancı turiste beyit sahipliği yaratıcı Antalya, tarihi ve kültürel turizme alaka duyanlar muhtevain tam bir gezim cenneti! Tarih boyunca katı çok medeniyete beyit sahipliği yaratıcı bu nadide site, beyaz zehir bayraklı plajları ile de oldukça popüler. Antika kentleri, kendine başmaklık lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden kandırıcı 13 yeri sizin muhtevain listeledik. şayet siz de yaz tatili muhtevain bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat çekimınıza bu bölgeleri eklemenizi referans ediyoruz. İşte birbirinden neşeli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi mukabillayacak ilk vaziyet Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile omuz omuza hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede vaziyet düzlük surlar genletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gene bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Kapıları kurma edilmiş. Ancak sokaklarını gezmenin da çok neşeli evetğu Kaleiçi, tarihi dokular arasında gezmekten huzur alanlar muhtevain adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe seyahat edebilir ve usul kenarlarındaki hediyelik yük dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene evcil ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda vaziyet düzlük doğal gaz kaynağından binlerce yıldır çısoy alevler önceki Palikarya Mitolojisi’ne bakılırsa farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye bakılırsa, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” mealına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline üzücür ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı kükremek başlangıçlı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile koçaklamamaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile savaşmak muhtevain yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi defa dibine gönderir. Lakin Chimera gömüldüğü kavuşum 7 defa şeşndan alevler saçmaya devam değer. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye bakılırsa hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi defa dibinden fışçevre alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini tebrik etmek muhtevain Olympos’da bir yarış düzenleme edilir. Atletler Chimera’nin kızdırmaiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylelikle, günümüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Sayaç Kulesi şehrin tam göbeğinde vaziyet allıkır. Zamanı cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla dürü edilmiştir. II. Kulülhamit’in tahta çıkışının 25. seneı hatırasına Said Ağırbaşlı aracılığıyla yapmış oldurılan Sayaç Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye nazır burçlarında vaziyet allıkır. Antalya Sayaç Kulesi`nin zeminden kaban noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Müstamel zamanlarda silme baskı prodüksiyonı dövme demirden bir saat mekanizmasına sahip olan kulenin saati 1974 senesinde yeniden değmedarımaişettirilmiştir. Müstamel saat mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir muazzez kabartmasının vaziyet aldığı bir çan kalmıştır. Sayaç Kulesinin yıldız cenahında ise çıkıntı halinde bir sert vaziyet allıkır. Bu demirin medarımaişetlevi ise idam edilen kişileri güneş boyu bölüt teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin orta kısımlarında vaziyet allıkıyor. Ayak tabanı Yorgi öteki ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda yapıldığı oranlama edilen kilise Bizans dönemine ilişkin. Zamanı yapının dini açıdan önemi pozitifnca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Baskınçuklulara ilişkin sıfır yegâne nişane olmasının kenarı keşik Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden günümüze vasıl ender yapılarından biridir. Ana özelliği hala korunan kilise içerisinde yıkma olan fresk izlerine rastlamak muhtemel. Kilise günümüzde bir cümle halinde koruma şeşna münfailtır.

Antalya transfer

side transfer