Chat, Türkçesiyle “Sohbet” mazmunına gelmektedir. İnternetin bilgiye erişim konusunda sergilediği performanstan sonra internetin sadece fen aktarımı midein bileğil, aynı zamanda sefa midein bile kullanılabileceği bile düşünüldü. Bunun sonucunda da internet üzerinden insanoğluın bir eğreti ad kullanarak (nickname) yârenlik yazar eğlenebileceği hem internet siteleri hem bile çeşitli programlar meydana getirildi. Chat, internet üzerinde hiç teşhismadığınız değme biriyle gestaltlabildiği kabilinden antrparantez teşhisdığınız kişilerle bile özel programlar veya web siteleri tarafından gestaltlabilir.

Chat Siteleri
Chat siteleri teşhisdığınız veya teşhismadığınız kişilerle internet üzerinden tanıdıkma ve yârenlik ika üzere kurulmuş internet siteleridir. Bu internet siteleri genellikle programlama dilleri kullanılarak veya anık scriptlerden yararlanılarak meydana getirilir. Bazı chat sitelerine giriş yetiştirmek midein sadece nickname (eğreti kişi) cızıktırmak yerinde olurken kimilarındaysa sohbete serlamadan önce kesinlikle üye olması gerekliliği bulunabilir. Bir zamanlar tüm internet kullanıcıları beyninde pop olan Mynet ve ZurnaNet kabilinden siteler chat sitelerine serlıca örnek olarak verilebilir.

Chat Programları
Chat programları karşınızdaki internet kullanıcılarıyla izlence meyan vecihünü kullanarak sadece yazgılı, yazgılı ve manzaralü, sesli ve manzaralü kabilinden tercihe sargılı olarak yârenlik etmenize yardımcı olan nominalmlardır. Chat programlarının şimdiye denli kullanılmış en pop olanı kesik müddet önce Windows aracılığıyla sonlandırılan MSN Messenger isimli yargılama mesajlaşma nominalmıdır. Bir öbür pop chat izlence olan ve internetin söylence nominalmlarından akseptans edilen Mirc ise hala kullanılmaktadır.

zurna sohbet
zurna sohbet